Tworzenie sklepu internetowego — na co zwrócić uwagę w 2024 roku?

Tworzenie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie. Przymierzając się do tego zadania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą miały wpływ na najbardziej korzystne podejście, które pozwoli na optymalną realizację sklepu.

Oczywiście pełna lista aspektów, na które należy zwrócić uwagę może się różnić w zależności od branży, w której działa Twoja firma, ale zaprezentujemy tutaj najistotniejsze z nich.

Analiza konkurencji

Przede wszystkim, zanim przystąpisz do tworzenia swojego sklepu internetowego, konieczne jest dokładne zbadanie konkurencji w sektorze, w którym planujesz działać. Rozpocznij od sporządzenia listy kilku sklepów, które oferują podobny asortyment i są skierowane do podobnej grupy docelowej, co Twoje produkty. Skoncentruj się na firmach, które odnoszą sukces w branży, a także tych, które mogą być uznawane za konkurencję pośrednią.

Następnie przystąp do analizy ich mocnych i słabych stron. Spróbuj zidentyfikować, co sprawia, że te sklepy są popularne i co przyciąga ich klientów. Jednocześnie bacznie obserwuj, jakie błędy popełniają, a co mogliby poprawić. Warto przyjrzeć się ich strategiom marketingowym, obszarom, w których się wyróżniają, a także możliwościom, które oferują swoim klientom.

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, w jaki sposób Twój sklep może wyróżnić się na tle konkurencji. Możesz rozważyć unikalne aspekty produktów, oferty promocyjne, obsługę klienta na najwyższym poziomie, czy też innowacyjne rozwiązania technologiczne. Postaraj się zidentyfikować nisze rynkowe lub segmenty grupy docelowej, które mogą być pominięte przez konkurencję, a które Ty będziesz w stanie efektywnie obsłużyć.

Model biznesowy

Pomyśl dokładnie, jak zamierzasz sprzedawać swoje produkty i do kogo chcesz skierować swoją ofertę. Decyzja o docelowym segmencie klientów, czy to firmy, czy klienci detaliczni, jest fundamentalna dla strategii marketingowej.

Rozważ, czy Twoim celem są transakcje z firmami, czy też preferujesz bezpośrednią interakcję z konsumentami indywidualnymi. Ten wybór wpłynie na wiele aspektów Twojego sklepu, w tym na kwestie cenowe, strategię marketingową oraz obsługę klienta.

Kolejnym krokiem jest przemyślenie, czy chcesz być bezpośrednim sprzedawcą swoich produktów, czy raczej pełnić rolę pośrednika. Sprzedaż własnych produktów daje pełną kontrolę nad jakością i wizerunkiem marki, podczas gdy działanie jako pośrednik może skrócić drogę do klienta i zminimalizować logistyczne wyzwania.

Istotnym aspektem jest także określenie, jak zamierzasz dotrzeć do swojej grupy docelowej. Czy skoncentrujesz się na sprzedaży online, czy może planujesz również korzystać z tradycyjnych kanałów dystrybucji? Pomyśl o odpowiednich strategiach marketingowych, takich jak kampanie reklamowe, marketing internetowy czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Ilość i rodzaj produktów

Przy planowaniu swojego sklepu internetowego, niezwykle istotne jest gruntowne zrozumienie rodzaju towarów, jakie zamierzasz oferować. Przede wszystkim, zastanów się, czy twoje produkty są proste, czy też mają warianty. Jeśli tak, to rozważ, jak złożone mogą być te warianty i w jaki sposób będą prezentowane klientom. Ważne jest, aby platforma sklepu internetowego była w stanie efektywnie obsługiwać i prezentować różnorodność wariantów, jeśli to konieczne.

Czy twoje towary są fizyczne, czy cyfrowe? Jeżeli oferujesz produkty cyfrowe, takie jak pliki do pobrania, ebooki czy oprogramowanie, musisz uwzględnić specyficzne wymagania dotyczące dostarczania tych produktów do klientów.

Kolejnym kluczowym pytaniem jest rozmiar asortymentu. Określ, czy dysponujesz kilkoma, kilkudziesięcioma, czy może nawet kilkuset tysiącami produktów. To jest istotne z punktu widzenia wyboru odpowiedniej platformy sklepowej, która musi być skalowalna i zdolna obsługiwać odpowiednią liczbę produktów.

Zrozumienie charakterystyki swojego asortymentu jest kluczowe również dla strategii marketingowej i zarządzania zapasami. Jeżeli oferujesz duży asortyment, konieczne może być zastosowanie zaawansowanego systemu zarządzania magazynem.

Zarządzanie magazynem sklepu internetowego

To kolejna z bardzo istotnych kwestii. Zwłaszcza w wypadku gdy planujesz sprzedawać na wielu kanałach dystrybucji, spójne stany magazynowe stają się istotną kwestią. Musisz więc określić w jaki sposób chcesz nimi zarządzać. Czy administracja magazynem powinna być “wewnątrz” oprogramowania sklepowego? Czy będziesz musiał zintegrować swój sklep z zewnętrznym oprogramowaniem magazynowym? A może nie masz swojego magazynu i stany magazynowe będziesz chciał pobierać dynamiczne z innego serwisu przez API?

Allegro czy własny sklep internetowy?

Allegro to wiodący marketplace na polskim rynku. Sprzedaż za jego pomocą to na pewno duży bonus na start – nie trzeba martwić się pozycjonowaniem i marketingiem (w dużym uproszczeniu), bo nasi potencjalni klienci już tam są. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa. W zależności od branży Allegro pobiera różnej wysokości prowizje, które w konsekwencji zmniejszają marżę, na której sprzedajesz swoje produkty – a co za tym idzie – zarabiasz mniej.

Dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem swojego sklepu internetowego – dzięki temu przy takiej samej cenie dla klienta końcowego możesz zarobić dużo więcej – nie będziesz musiał dzielić się zyskiem z platformą.

Oczywiście możesz sprzedawać w dwóch miejscach na raz, ale wtedy będziesz musiał zastanowić się jak uprościć proces administrowania produktami w dwóch kanałach dystrybucji – z pomocą może oczywiście przyjść integracja – bezpośrednia, lub za pomocą aplikacji takiej jak, np. , która może stanowić scentralizowane miejsce, w którym będziesz mógł zarządzać swoją sprzedażą.

Integracja sklepu internetowego z zewnętrznymi aplikacjami

Ważnym jest, by już na początku określić, czy Twój sklep będzie mógł działać “samodzielnie” czy też będą konieczne integracje z zewnętrznymi aplikacjami lub systemami, które pozwolą na automatyzację pewnych zadań lub procesów. Zastanów się, czy będziesz potrzebować integracji z programem magazynowym, hurtownią, firmą kurierską, Allegro, Ceneo, czy chociażby systemem CRM (customer relationship management).

Każda automatyzacja może zaoszczędzić znaczne ilości czasu, który będziesz w przyszłości poświęcał na administrację sklepem.

Rynki zbytu dla Twojego sklepu internetowego

Musisz też zastanowić się nad optymalnymi rynkami, na których będziesz działać. Będzie to istotne pytanie, które może mieć wpływ na decyzję jaką platformę e-commerce wybierzesz. Ilość wersji językowych, a przede wszystkim walut może być istotna pod kątem wyboru odpowiednich rozwiązań dla Twojego sklepu.

Istotnym będzie też przygotowanie prawne do wymogów panującym w danym kraju, tak by w przyszłości nie pojawiły się problemy z ewentualnymi zwrotami, polityką reklamacji, etc. Nie zapomnij też o weryfikacji takich rzeczy, jak np. obowiązujące cło i inne opłaty celne. Oprócz tego warto też uwzględnić zagraniczne kraje w planowaniu wysyłek – kurierzy mogą mieć różne stawki na takie same gabarytowo paczki w zależności od państwa docelowego.

[W PIGUŁCE] – Tworzenie sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

Potrzebny czas: 4 godziny

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu sklepu internetowego?

 1. Przeanalizuj rynek i konkurencję

  Wypisz kilka firm, które stanowią Twoją bezpośrednią konkurencję i dokonaj analizy ich mocnych oraz słabych form. Czym Twoja firma będzie mogła się wyróżnić na ich tle?

 2. Zastanów się nad swoim asortymentem

  Określ ilość i rodzaj produktów, które zamierzasz sprzedawać

 3. Zaplanuj dystrybucję

  Określ kanały sprzedaży, których chcesz użyć, a także sposób dotarcia do swoich klientów.

 4. Określ rynki zbytu

  Podejmij decyzję odnośnie sprzedaży. Będziesz działać tylko w jednym kraju, czy na całym świecie? W jakich walutach będziesz prowadzić sprzedaż?

 5. Zaplanuj integracje i automatyzacje

  Określ programy i systemy, które będziesz wykorzystywać niezależnie od oprogramowania sklepu. Czy integracja z nimi i automatyzacja zadań pozwoli zaoszczędzić Twój czas?

Podsumowując – tworzenie sklepu internetowego to długotrwały proces, który tak naprawdę może trwać wiecznie – zawsze bowiem znajdują się pola do optymalizacji i udoskonalenia. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą przyczynić się do wyboru odpowiednich narzędzi i technologii, a w konsekwencji – sukcesu Twojego sklepu.

Był pomocny?

Cieszymy się, że ten artykuł okazał się pomocny.

Mogą Ci się spodobać

Inne w tej kategorii