E-commerce

Tworzenie sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

Tworzenie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie. Przymierzając się do tego zadania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą miały wpływ na najbardziej korzystne podejście, które pozwoli na optymalną realizację sklepu.

Oczywiście pełna lista aspektów, na które należy zwrócić uwagę może się różnić w zależności od branży, w której działa Twoja firma, ale zaprezentujemy tutaj najistotniejsze z nich.

Analiza konkurencji

Przede wszystkim, powinieneś zastanowić się jaka jest konkurencja w sektorze, w którym zamierzasz działać. Wypisz kilka sklepów z podobnym asortymentem, o podobnym profilu grupy docelowej do tej, do której Ty zamierzasz sprzedawać swoje produkty. Następnie zastanów się jakie są ich mocne i słabe strony oraz w jaki sposób Twój sklep może wyróżnić się na tle konkurencji.

Model biznesowy

Jest to podstawowe pytanie, które należy zadać sobie przed rozpoczęciem tworzenia sklepu internetowego. Powinieneś dobrze przemyśleć w jaki sposób chcesz sprzedawać swoje produkty, do kogo chcesz docierać z ofertą. Czy Twoim klientem docelowym będą firmy czy klienci detaliczni? W jaki sposób chcesz dotrzeć do odbiorców? Czy będziesz handlować swoimi produktami, czy też będziesz „jedynie” pośrednikiem? Jakimi kanałami zamierzasz prowadzić dystrybucję?

Ilość i rodzaj produktów

Przeanalizuj swoje towary. Czy będą to produkty proste, z wariantami (jeżeli tak, to jak bardzo skomplikowane wariacje mogą się pojawić), a może cyfrowe? Jak dużym asortymentem dysponujesz? jest to kilka, kilkadziesiąt, kilkaset, czy może kilkadziesiąt tysięcy produktów?

Odpowiedź na te pytania może być istotna z punktu widzenia wyboru platformy sklepowej dla Twojej firmy.

Zarządzanie magazynem sklepu internetowego

To kolejna z bardzo istotnych kwestii. Zwłaszcza w wypadku gdy planujesz sprzedawać na wielu kanałach dystrybucji, spójne stany magazynowe stają się istotną kwestią. Musisz więc określić w jaki sposób chcesz nimi zarządzać. Czy administracja magazynem powinna być „wewnątrz” oprogramowania sklepowego? Czy będziesz musiał zintegrować swój sklep z zewnętrznym oprogramowaniem magazynowym? A może nie masz swojego magazynu i stany magazynowe będziesz chciał pobierać dynamiczne z innego serwisu przez API?

Allegro czy własny sklep internetowy?

Allegro to wiodący marketplace na polskim rynku. Sprzedaż za jego pomocą to na pewno duży bonus na start – nie trzeba martwić się pozycjonowaniem i marketingiem (w dużym uproszczeniu), bo nasi potencjalni klienci już tam są. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa. W zależności od branży Allegro pobiera różnej wysokości prowizje, które w konsekwencji zmniejszają marżę, na której sprzedajesz swoje produkty – a co za tym idzie – zarabiasz mniej.

Dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem swojego sklepu internetowego – dzięki temu przy takiej samej cenie dla klienta końcowego możesz zarobić dużo więcej – nie będziesz musiał dzielić się zyskiem z platformą.

Oczywiście możesz sprzedawać w dwóch miejscach na raz, ale wtedy będziesz musiał zastanowić się jak uprościć proces administrowania produktami w dwóch kanałach dystrybucji – z pomocą może oczywiście przyjść integracja – bezpośrednia, lub za pomocą aplikacji takiej jak, np. Baselinker, która może stanowić scentralizowane miejsce, w którym będziesz mógł zarządzać swoją sprzedażą.

Integracja sklepu internetowego z zewnętrznymi aplikacjami

Ważnym jest, by już na początku określić, czy Twój sklep będzie mógł działać „samodzielnie” czy też będą konieczne integracje z zewnętrznymi aplikacjami lub systemami, które pozwolą na automatyzację pewnych zadań lub procesów. Zastanów się, czy będziesz potrzebować integracji z programem magazynowym, hurtownią, firmą kurierską, Allegro, Ceneo, czy chociażby systemem CRM (customer relationship management).

Każda automatyzacja może zaoszczędzić znaczne ilości czasu, który będziesz w przyszłości poświęcał na administrację sklepem.

Rynki zbytu dla Twojego sklepu internetowego

Musisz też zastanowić się nad optymalnymi rynkami, na których będziesz działać. Będzie to istotne pytanie, które może mieć wpływ na decyzję jaką platformę e-commerce wybierzesz. Ilość wersji językowych, a przede wszystkim walut może być istotna pod kątem wyboru odpowiednich rozwiązań dla Twojego sklepu.

Istotnym będzie też przygotowanie prawne do wymogów panującym w danym kraju, tak by w przyszłości nie pojawiły się problemy z ewentualnymi zwrotami, polityką reklamacji, etc. Nie zapomnij też o weryfikacji takich rzeczy, jak np. obowiązujące cło i inne opłaty celne. Oprócz tego warto też uwzględnić zagraniczne kraje w planowaniu wysyłek – kurierzy mogą mieć różne stawki na takie same gabarytowo paczki w zależności od państwa docelowego.

[W PIGUŁCE] – Tworzenie sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

Potrzebny czas: 4 godziny.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu sklepu internetowego?

 1. Przeanalizuj rynek i konkurencję

  Wypisz kilka firm, które stanowią Twoją bezpośrednią konkurencję i dokonaj analizy ich mocnych oraz słabych form. Czym Twoja firma będzie mogła się wyróżnić na ich tle?

 2. Zastanów się nad swoim asortymentem

  Określ ilość i rodzaj produktów, które zamierzasz sprzedawać

 3. Zaplanuj dystrybucję

  Określ kanały sprzedaży, których chcesz użyć, a także sposób dotarcia do swoich klientów.

 4. Określ rynki zbytu

  Podejmij decyzję odnośnie sprzedaży. Będziesz działać tylko w jednym kraju, czy na całym świecie? W jakich walutach będziesz prowadzić sprzedaż?

 5. Zaplanuj integracje i automatyzacje

  Określ programy i systemy, które będziesz wykorzystywać niezależnie od oprogramowania sklepu. Czy integracja z nimi i automatyzacja zadań pozwoli zaoszczędzić Twój czas?

Podsumowując – tworzenie sklepu internetowego to długotrwały proces, który tak naprawdę może trwać wiecznie – zawsze bowiem znajdują się pola do optymalizacji i udoskonalenia. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą przyczynić się do wyboru odpowiednich narzędzi i technologii, a w konsekwencji – sukcesu Twojego sklepu.

Był pomocny?

Cieszymy się, że ten artykuł okazał się pomocny.

Mogą Ci się spodobać

Inne w tej kategorii