Jaki hosting wybrać? Porównanie ofert

ogólne

28 maja 2018

Autor: Grzegorz Kubiszyn

Podstawowym pytaniem, które pojawia się, gdy już decydujemy się na nową stronę internetową jest jaki hosting wybrać. W jednym z wcześniejszych wpisów omawialiśmy na co zwrócić uwagę wybierając hosting. Obecnie oferta usług hostingowych jest na tyle rozbudowana, że można czuć się nieco zagubionym, przeglądając oferty hostingu różnych firm. Decydować się na któregoś z liderów branży? A może zaufać firmie z mniejszym udziałem w rynku?

Udział w rynku

Jeśli jesteście zainteresowani ile domen korzysta z konkretnych usług hostingowych – możecie sprawdzić to w rankingu Web Hosting Talk. W momencie pisania tego artykułu, pierwsza trójka pod względem udziału na rynku hostingu prezentowała się następująco:

  1. nazwa.pl (616 652 domen, 26,14% udziału w rynku)
  2. home.pl (358 871 domen, 15,21% udziału w rynku)
  3. linuxpl.com (107 615 domen, 4,56% udziału w rynku)

Czy warto kierować się tym rankingiem w wyborze usług? Nie do końca. Pokazuje on tylko i wyłącznie liczbę domen, które dany ranking obsługuje, co nie do końca musi mieć odzwierciedlenie w jakości oferowanych usług. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że do grupy usług hostingowych home.pl, należą jeszcze premium.pl (37 624 domen, 1,59% udziału w rynku) oraz az.pl (59 289 domen, 2,78% udziału w rynku(

Potrzebujesz tylko hostingu, czy też kompleksowego narzędzia?

By odpowiedzieć na pytanie jaki hosting wybrać dla swojej strony, musisz najpierw wiedzieć, czego dokładnie oczekujesz. Jeśli chcesz stworzyć stronę za pomocą kreatora stron, warto wtedy skorzystać z hostingu, który posiada proste i intuicyjne narzędzie do tworzenia stron. Wybierając takie rozwiązanie, będziesz mógł stworzyć stronę samodzielnie, należy jednak pamiętać, że korzystając z kreatora i ogólnodostępnych szablonów – nie wyróżnisz się ze swoją stroną tak bardzo, jak mógłbyś to zrobić tworząc stronę dedykowaną dla Twojej działalności.

Jeśli więc stworzenie swojej witryny chcesz zlecić webmasterowi, warto by przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry serwera, który wybierzesz. W tym rankingu porównamy pięciu dostawców usług hostingowych: nazwa.pl, home.pl, az.pl, lh.pl, mydevil.net. Hostingi, które wybraliśmy do porównania stoją na podobnym poziomie, jeśli chodzi o stopień zaawansowania oferty (nie wybieraliśmy ani najtańszych, ani najdroższych – z reguły hosting zajmuje drugie miejsce w ofercie tych firm). Porównujemy jedynie podstawowe parametry, tak, by nie zarzucić Cię setkami danych, które i tak nie będą Ci zbyt wiele mówiły.

nazwa.pl home.pl az.pl lh.pl mydevil.net
Pojemność 250 GB HDD 100 GB HDD 100 GB HDD 10 GB SSD 45 GB SSD
Transfer miesięczny b.o. b.o. b.o. b.o. b.o.
Bazy MySQL b.o. 50 b.o. b.o. b.o.
Limit połączeń SQL b.o. b.o. b.o. 15 b.o.
Wersja PHP 5.6 5.6/7.2 5.6/7.0 5.6/7.0 5.6/7.0/7.2
Cena 1 rok 7,23zł/rok 14,61zł/rok 54,99zł/rok 92,25zł/rok 250zł/rok
Cena 2 rok 368,85zł/rok 402,61zł/rok 615,00zł/rok 150,00zł/rok 225,00zł/rok
Cena 3 rok 368,85zł/rok 402,61zł/rok 615,00zł/rok 150,00zł/rok 175,00zł/rok

Wyjaśnienie parametrów

Pojemność – miejsce dostępne na serwerze. Na co ma wpływ? Oczywiście na ilość plików, które są przechowywane na serwerze. Drugorzędnie (chociaż w szerszej perspektywie jest to aspekt zdecydowanie ważniejszy) na szybkość działania strony. W przypadku zastosowania dysku SSD strona może działać nawet 30% szybciej (co jest bardzo dużą różnicą zarówno w wypadku rozbudowanych stron, jak i tych mniejszych).

Bazy danych – tak naprawdę dla zdecydowanej większości stron wystarczy jedna baza danych MySQL. Najlepiej jednak, by hosting nie miał limitów połączeń SQL.

Wersja PHP – ważny parametr pod kątem szybkości działania strony. Wersja powyżej 7.0, gwarantuje nawet 50% wzrost szybkości działania strony.

Cena – rozbiłem ją na 3 etapy z jednego względu. Największe firmy oferujące hosting, najczęściej stosują taktykę dużych promocji w pierwszym roku, by po zakończeniu tego okresu cena znacznie wzrosła. Odwrotną taktykę stosuje mydevil.net, gdzie jesteśmy „wynagradzani” za przedłużenie umowy stopniowym obniżaniem stawki (finalna cena utrzymuje się na poziomie ceny po trzech latach).

Jaki hosting wybrać? Podsumowanie

Jeśli chodzi o docelową prędkość działania strony na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie lh.pl lub mydevil.net. Dla mało rozbudowanych stron, nawet lepszym rozwiązaniem może być lh.pl, który kusi najbardziej atrakcyjną ceną, jednakże ze względu na pojemność i limit połączeń SQL znajdzie zastosowanie jedynie przy stosunkowo niewielkich stronach.

Dla większych witryn, gdzie ważna będzie szybkość działania – warto postawić na mydevil.net. Dodatkowo mogę oferować 20% kod rabatowy na pierwszą wpłatę (w wypadku serwera omawianego w porównaniu za pierwszy rok zapłacisz 200zł zamiast 250zł). Jak z niego skorzystać?

Wystarczy wejść w ten link lub przy składaniu zamówienia podać następujący kod rabatowy: K7DPQI075V

Prowadzisz małą firmę i potrzebujesz hostingu? Skorzystaj z wyjątkowej oferty!

Jeśli prowadzisz firmę, nie zastanawiaj się dłużej jaki hosting wybrać! Skorzystaj z dedykowanej dla Ciebie oferty Kodefix i płać za hosting nawet jedyne 50zł rocznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy możesz skorzystać z naszej wyjątkowej oferty.

0 0 votes
Article Rating