Pomieszczenie serwerowe

Jaki hosting wybrać? Porównanie ofert. Akutalizacja 2021

Podstawowym pytaniem, które pojawia się, gdy już decydujemy się na nową stronę internetową jest jaki hosting wybrać. Obecnie oferta usług hostingowych jest na tyle rozbudowana, że można czuć się nieco zagubionym, przeglądając oferty hostingu różnych firm. Decydować się na któregoś z liderów branży? A może zaufać firmie z mniejszym udziałem w rynku?

Udział w rynku

Jeśli jesteście zainteresowani ile domen korzysta z konkretnych usług hostingowych — możecie sprawdzić to w rankingu Web Hosting Talk. Stan na 18 listopada 2021, prezentował się następująco:

Top 3
  1. nazwa.pl (307 478 domen, 13.56% udziału w rynku)
  2. home.pl (298 059 domen, 13.15% udziału w rynku)
  3. cyberfolks.pl [dawne linuxpl.com] (177 628 domen, 7.83% udziału w rynku)

Czy warto kierować się tym rankingiem w wyborze usług? Nie do końca. Pokazuje on tylko i wyłącznie liczbę domen, które dany ranking obsługuje, co nie do końca musi mieć odzwierciedlenie w jakości oferowanych usług. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że do grupy usług hostingowych home.pl, należą jeszcze premium.pl (33 712 domen, 1,49% udziału w rynku) oraz az.pl (32 842 domen, 1.45% udziału w rynku)

Potrzebujesz tylko hostingu, czy też kompleksowego narzędzia?

By odpowiedzieć na pytanie jaki hosting wybrać dla swojej strony, musisz najpierw wiedzieć, czego dokładnie oczekujesz. Jeśli chcesz stworzyć stronę za pomocą kreatora stron, warto wtedy skorzystać z hostingu, który posiada proste i intuicyjne narzędzie do tworzenia stron. Wybierając takie rozwiązanie, będziesz mógł stworzyć stronę samodzielnie, należy jednak pamiętać, że korzystając z kreatora i ogólnodostępnych szablonów — nie wyróżnisz się ze swoją stroną tak bardzo, jak mógłbyś to zrobić tworząc stronę dedykowaną dla Twojej działalności.

Jeśli więc stworzenie swojej witryny chcesz zlecić webmasterowi, warto by przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry serwera, który wybierzesz. W tym rankingu porównamy pięciu dostawców usług hostingowych: nazwa.pl, home.pl, az.pl, lh.pl, mydevil.net. Hostingi, które wybraliśmy do porównania stoją na podobnym poziomie, jeśli chodzi o stopień zaawansowania oferty (nie wybieraliśmy ani najtańszych, ani najdroższych — z reguły hosting zajmuje drugie miejsce w ofercie tych firm). Porównujemy jedynie podstawowe parametry, tak, by nie zarzucić Cię setkami danych, które i tak nie będą Ci zbyt wiele mówiły.

nazwa.plhome.plzenbox.pldhosting.pldatanet.pl
Pojemność100GB HDD 25GB SSD25GB SSD50GB SSD20GB SSD
Transfer miesięczny brak ogr. brak ogr. brak ogr. brak ogr. brak ogr.
Bazy MySQL brak ogr.5 brak ogr. brak ogr.5
CacheMemcached, RedisLiteSpeed + LSCacheLiteSpeedLiteSpeed + LSCache, RedisLiteSpeed + LSCache, Redis, Memcached
SSLopcja dodatkowaopcja dodatkowaLet’s encrypt Let’s encrypt Let’s encrypt
Cena za 1. rok100 zł netto/rok 39,90 zł netto/rok 199 zł netto/rok 240 zł netto/rok 250 zł netto/rok
Cena za 2. rok 200 zł netto/rok 620 zł netto/rok 399 zł netto/rok 240 zł netto/rok 250 zł netto/rok

Wyjaśnienie parametrów

Pojemność — miejsce dostępne na serwerze. Na co ma wpływ? Oczywiście na ilość plików, które są przechowywane na serwerze. Drugorzędnie (chociaż w szerszej perspektywie jest to aspekt zdecydowanie ważniejszy) na szybkość działania strony. W przypadku zastosowania dysku SSD strona może działać nawet 30% szybciej (co jest bardzo dużą różnicą zarówno w wypadku rozbudowanych stron, jak i tych mniejszych).

Bazy danych — tak naprawdę dla zdecydowanej większości stron wystarczy jedna baza danych MySQL. Najlepiej jednak, by hosting nie miał limitów połączeń SQL.

Cache — ważny parametr pod kątem szybkości działania strony. Możliwości ustawien cache’owania, które znacznie wpływają na performance i czas ładownaia strony.

Cena — rozbiłem ją na 2 etapy z jednego względu. Największe firmy oferujące hosting, najczęściej stosują taktykę dużych promocji w pierwszym roku, by po zakończeniu tego okresu cena znacznie wzrosła.

Jaki hosting wybrać? Podsumowanie

Na pewno rekomendowałbym dostawcę „niszowego” — oferty mainstreamu, tj. nazwa.pl, home.pl najczęściej są nastawione wyłącznie na zysk. Mniejsi dostawcy często stawiają na jakość obsługi, a także dodatkowe funkcjonalności, które mogą zaoferować im przewagę przy konkurencji z większymi graczami.

Co prawda mydevil.net nie jest uwzględnione w najnowszej wersji porównania, ale możemy zaoferować 20% kod rabatowy na korzystanie z ich usług hostingowych. Jak z niego skorzystać?

Wystarczy wejść w ten link lub przy składaniu zamówienia podać następujący kod rabatowy: K7DPQI075V

Był pomocny?

Cieszymy się, że ten artykuł okazał się pomocny.

Mogą Ci się spodobać

Inne w tej kategorii