Obrazek przedstawiający komputer, laptop, tablet i smartfon.

Co to jest responsywna strona internetowa?

Coraz częściej możesz natrafić na stwierdzenie, że strona internetowa jest responsywna. Jeśli nie znałeś wcześniej tego określenia, w Twojej głowie z pewnością pojawiło się pytanie: co to jest responsywna strona internetowa? Odpowiedź na to pytanie będzie niezwykle prosta!

Responsywna strona internetowa to po prostu strona, której wygląd jest dostosowany do rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Co oznacza to w praktyce? Ogromną wygodę w użytkowaniu tej strony i zmniejszony współczynnik odrzuceń przez użytkowników! Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z korzystania ze strony internetowej, tylko dlatego, że korzystanie z niej na telefonie albo tablecie było największą katorgą? Tabele, których nie da się zobaczyć w całości, niekończące się przybliżanie i oddalanie treści… To wszystko odbiera przyjemność z korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych.

Wszystko jasne, ale dlaczego „responsywna”?

Jak większość terminologii związanej z branżą IT z języka angielskiego oczywiście. Nazwa ta bierze się z określenia sposobu tworzenia takich stron. Responsive Web Design (w skrócie RWD), to nic innego jak projektowanie stron internetowych dostosowujących swój wygląd do ekranów, na których są wyświetlane.

Tak więc mówiąc o stronie responsywnej, mówimy po prostu o stronie, która jest elastyczna, reagująca na zmiany rozmiaru wyświetlacza.

Czy strona musi być responsywna?

Nie jest to wymagane, jednak jak już wspominaliśmy wcześniej strony responsywne mają dużo mniejszy współczynnik odrzuceń przez użytkowników, ze względu na większy komfort w korzystaniu z takich witryn. Pamiętać należy też o stale rosnącej liczbie użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Obecnie już większość ruchu na stronach WWW pochodzi właśnie ze smartfonów, tabletów, etc. Tak więc biorąc to pod uwagę, można dojść do wniosku, że strona nie musi być responsywna tylko w teorii. By zmaksymalizować wygodę korzystania ze swojego serwisu koniecznie zadbaj o to, by strona była zgodna z RWD.

Dodatkowe zalety responsywności

Responsywne strony internetowe niosą ze sobą jeszcze kilka dodatkowych atutów, które mogą okazać się kolejnym dowodem na to, że obecnie RWD jest koniecznością. Oto największe zalety:

Responsywność niesie więc ze sobą ogromne korzyści. Jeśli Twoja strona nie spełnia jeszcze wymogów Responsive Web Design powinieneś zmienić to jak najszybciej!

Był pomocny?

Cieszymy się, że ten artykuł okazał się pomocny.

Mogą Ci się spodobać

Inne w tej kategorii