Co to jest responsywna strona internetowa?

ogólne

25 marca 2018

Autor: Grzegorz Kubiszyn

Coraz częściej możesz natrafić na stwierdzenie, że strona internetowa jest responsywna. Jeśli nie znałeś wcześniej tego określenia, w Twojej głowie z pewnością pojawiło się pytanie: co to jest responsywna strona internetowa? Odpowiedź na to pytanie będzie niezwykle… prosta!

Responsywna strona internetowa, jest to po prostu strona, której wygląd jest dostosowany do rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest wyświetlana!

Co oznacza to więc w praktyce? Ogromną wygodę w użytkowaniu tej strony i zmniejszony współczynnik odrzuceń przez użytkowników! Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z korzystania ze strony internetowej, tylko dlatego, że korzystanie z niej na telefonie albo tablecie było największą katorgą? Tabele, których nie da się zobaczyć w całości, niekończące się przybliżanie i oddalanie treści… To wszystko zabija przyjemność z korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych.

Wszystko jasne, ale czemu do do diabła responsywna!?

Jak większość terminologii związanej z branżą IT – z języka angielskiego oczywiście. Nazwa ta bierze się z określenia sposobu tworzenia takich stron. Responsive Web Design (w skrócie RWD), to nic innego jak projektowanie stron internetowych dostosowujących swój wygląd do wyświetlaczy, na których są wyświetlane.

Tak więc mówiąc o stronie responsywnej, mówimy po prostu o stronie, która jest elastyczna, żywo reagująca na zmiany rozdzielczości wyświetlania.

Czy strona musi być responsywna?

Nie jest to wymagane, jednakże jak już wspomniałem wcześniej – strony responsywne mają dużo mniejszy współczynnik odrzuceń przez użytkowników, ze względu na większy komfort w korzystaniu z takich witryn. Pamiętać należy też o stale rosnącej liczbie internautów, korzystających z urządzeń mobilnych. Obecnie już większość ruchu na stronach www pochodzi właśnie ze smartfonów, tabletów, etc. Tak więc biorąc to pod uwagę, można dojść do wniosku, że strona nie musi być responsywna tylko w teorii. By zmaksymalizować wygodę korzystania ze swojego serwisu – koniecznie zadbaj o to, by strona była zgodna z RWD.

Dodatkowe zalety responsywności

Responsywne strony internetowe niosą ze sobą jeszcze kilka dodatkowych atutów, które mogą okazać się kolejnym dowodem na to, że obecnie RWD jest koniecznością. Oto największe zalety:

  • wyższa pozycja w wyszukiwarkach –  w kwietniu 2015 roku Google wprowadziło algorytm sprawdzający zgodność strony z RWD, efekt jest prosty – strony responsywne są promowane przez wyszukiwarkę, a więc jest to czynnik sprzyjający pozycjonowaniu
  • krótszy czas ładowania – strony responsywne najczęściej są również dobrze zoptymalizowane pod kątem ładowania – wersje na smartfony korzystają najczęściej z plików graficznych o mniejszej rozdzielczości, dzięki czemu, strona wyświetla się użytkownikowi znacznie szybciej
  • większa liczba użytkowników – fakt, że strona jest komfortowa w użytkowaniu na każdym urządzeniu z pewnością zwiększy liczbę użytkowników. Strony internetowe niezgodne z RWD mają nawet ponad 60% współczynnik odrzuceń na urządzeniach mobilnych (czyli ponad 60% użytkowników rezygnuje z czytania strony zaraz po wejściu)

Responsywność niesie więc ze sobą ogromne korzyści. Jeśli Twoja strona nie spełnia jeszcze wymogów Responsive Web Design – powinieneś zmienić to jak najszybciej!