Certyfikat SSL. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Bezpieczeństwo w internecie to rzecz istotna dla każdej firmy. Jednym z fundamentalnych kroków w zapewnieniu ochrony dla Twojej strony internetowej jest korzystanie z certyfikatów SSL (Secure Socket Layer). 

W tym artykule omówimy:

 • czym są certyfikaty SSL, 
 • jak je zainstalować, 
 • jakie korzyści przynoszą, 
 • jakie są warunki do ich uzyskania,
 • czy można używać jednego certyfikatu dla kilku stron na tym samym serwerze.

Czym są certyfikaty SSL?

Certyfikat SSL to kluczowy element w procesie zabezpieczania transmisji danych między użytkownikiem a serwerem. Protokół SSL, obecnie zastąpiony przez TLS (Transport Layer Security), stosuje mechanizmy szyfrowania, które chronią poufność i integralność przesyłanych informacji.

Jak zainstalować certyfikat SSL?

 1. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego certyfikatu SSL. Można go zakupić od dostawcy usług SSL, lub skorzystać z bezpłatnych opcji, takich jak Let’s Encrypt.
 2. Następnie generujemy klucz prywatny oraz żądanie certyfikacyjne (CSR), które jest podstawą dla procesu uzyskiwania certyfikatu.
 3. Dostawca certyfikatu przeprowadza proces weryfikacji tożsamości wnioskodawcy, upewniając się, że kontroluje on domenę, dla której chce uzyskać certyfikat.
 4. Po pozytywnym przejściu weryfikacji, otrzymujemy plik certyfikatu, który następnie instalujemy na serwerze.

Korzyści wynikające z korzystania z certyfikatów SSL

Korzystanie z certyfikatu SSL nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także buduje wiarygodność strony internetowej. Dla przeglądarek internetowych strony posiadające certyfikat SSL są uznawane za godne zaufania. To istotne, ponieważ użytkownicy są coraz bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń online, a widoczny symbol zabezpieczenia na pasku przeglądarki przekłada się na ich spokój i zaufanie do witryny.

Istnieje jeszcze jeden istotny aspekt wpływający na popularność witryny w sieci —  pozycja w wynikach wyszukiwania. Algorytmy wyszukiwarek przyznają dodatkowe punkty scoringowe dla stron zabezpieczonych certyfikatem SSL. W rezultacie, strony te mają większą szansę na uzyskanie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Warunki do uzyskania certyfikatu SSL

 1. Potwierdzenie, że wnioskodawca kontroluje domenę, dla której chce uzyskać certyfikat
 2. Dostawca certyfikatu wymaga przekazania prawidłowych informacji kontaktowych od wnioskodawcy

Czy można używać jednego certyfikatu dla dwóch stron na jednym serwerze?

Tak, możliwość korzystania z jednego certyfikatu SSL dla kilku stron na jednym serwerze to wykonalne zadanie, które wymaga odpowiedniej konfiguracji. W praktyce oznacza to, że serwer musi być skonfigurowany tak, aby obsługiwał obie domeny, co może być osiągnięte przez odpowiednie ustawienia serwera HTTP, takie jak Virtual Hosts.

Wirtualne hosty umożliwiają jednemu serwerowi obsługę wielu domen internetowych, a co za tym idzie, jednego certyfikatu SSL dla kilku witryn. Jednak, pomimo możliwości współdzielenia certyfikatu, istotne jest zrozumienie, że dane firmy widoczne w certyfikacie SSL będą dotyczyć tylko jednej z tych domen.

Dlatego przed przystąpieniem do konfiguracji serwera warto dokładnie przemyśleć, która z domen będzie pełniła rolę główną, czyli tę, dla której dane firmy będą prezentowane w certyfikacie. Ten szczegół jest istotny z punktu widzenia zaufania użytkowników, gdyż informacje o firmie z certyfikatu są widoczne dla każdego odwiedzającego witrynę.

Był pomocny?

Cieszymy się, że ten artykuł okazał się pomocny.

Mogą Ci się spodobać

Inne w tej kategorii