Jak wybrać najlepszy hosting?

ogólne

6 kwietnia 2018

Autor: Jarosław Sypko

Mając już swoją gotową stronę internetową należy pomyśleć o umieszczeniu jej w internecie. Innymi słowy – pora znaleźć dla niej miejsce w tej rozległej sieci połączeń. Do tego służy hosting. Jednak firm oferujących tę usługę jest w sieci pełno, więc nasuwa się pytanie – jak wybrać najlepszy hosting? Jak wybrać taki, który zaoferuje najlepsze warunki w najlepszej cenie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym jest ten tajemniczy hosting:

Hosting? ¿Qué?

Każda istniejąca strona w internecie posiada miejsce, w którym jest umieszczona. Używając fachowego języka hosting polega na przydzieleniu stronie przestrzeni dyskowej serwera przez dostawcę usług internetowych (ISP). Równocześnie w pojęciu hosting zawiera się też maksymalna ilość danych przesyłanych przez łącze lub dostarczanie usług internetowych. Na takiej zarezerwowanej dla strony przestrzeni można przechowywać wszystkie dane strony, portalu czy multimedia.

Kto oferuje hosting?

Obecnie na rynku działa wiele firm, dostawców usług internetowych, które oferują hosting stron na swoich serwerach. Oczywiście miejsce na serwerze w sieci kosztuje, również zakres usług oferowanych przez firmę, która się tym zajmuje wpływa na całkowity koszt hostingu. Do obowiązków leżących po stronie ISP należy przede wszystkim dbanie o:

  • stan techniczny serwerów
  • odpowiednie połączenie z siecią internetową i przepustowość danych
  • ochronę danych klientów w tym ich stron
  • zabezpieczenie maszyn przed atakami hakerskimi bądź wirusów

Parametry hostingu na które trzeba zwracać uwagę

Hostingi dzielą się na płatne i darmowe. Wiadomo, że wybierając hosting darmowy zaoszczędzimy dzięki temu trochę środków ale należy wiedzieć, że taki hosting posiada szereg ograniczeń, które mogą sprawiać problemy w prawidłowym działaniu strony.  Do takich należą między innymi brak obsługi najnowszych wersji PHP, duża ilość reklam przeszkadzających użytkownikom czy też ograniczenia dotyczące transferu danych. Natomiast płatne hostingi charakteryzują się wysoką jakością i mnogością dostępnych usług dzięki którym strona nabierze lepszej funkcjonalności.

Wybierając hosting należy rozważyć kilka aspektów, które pomogą wybrać odpowiednią ofertę. Do takich należą z całą pewnością:

  • Pojemność serwera – w zależności od rodzaju strony (potrzebujący mało miejsca blog lub wykorzystujący dużą ilość sklep) należy wybrać taką pojemność która zapewni prawidłowe działanie strony i pozwoli umieścić wszystkie ważne dla niej elementy.
  • Przepustowość i jakość łącza internetowego – bardzo ważne. Przy okazji startowania stron słyszy się często, że „padły im serwery”. To znaczy, że serwery hostujące nie były w stanie obsłużyć wielkiej fali zainteresowanych użytkowników przez co na stronę nie sposób było się dostać.
  • Zabezpieczenia – szczególnie przed atakami DDoS (rozproszona odmowa usługi) których celem jest zablokowanie dostępu do strony. W tym aspekcie zawiera się również tworzenie kopii bezpieczeństwa.
  • Cena – również jeden z najważniejszych aspektów. Jeżeli nie potrzebujemy szerokiej gamy usług lub ogromnej ilości przydzielonego miejsca nie warto przesadzać z kosztami. Należy wybrać taki hosting oferujący interesujące nas usługi w rozsądnej cenie.
  • Dostępność wsparcia – jest to czynnik budujący reputację firm hostingowych, w razie każdego problemu z funkcjonowaniem strony klient powinien jak najszybciej i najłatwiej móc skontaktować się ze swoim dostawcą, by przywrócić stronę do działania.
  • Opinie – lepiej jest przecież zaufać komuś o dobrej opinii wśród innych. Ciężko jest przecież powierzyć swoją stronę komuś, z kim inni użytkownicy mieli wielokrotne problemy np. ze wsparciem.

Podsumowanie

Czynników wpływających na odpowiedź na pytanie „jak wybrać najlepszy hosting?” jest nawet więcej niż te wymienione powyżej, ale dotyczą już one konkretnych aspektów strony w zależności od jej przeznaczenia. Te główne zostały dość szeroko właśnie omówione i mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w wyborze odpowiedniego hostingu dla Twojej strony.

0 0 votes
Article Rating