Jak stworzyć stronę internetową?

ogólne

22 March 2018

Autor: Jarosław Sypko

Wiesz już kto potrzebuje strony internetowej (jeśli nie, koniecznie sprawdź ten wpis). Następnym pytaniem, które pewnie sobie zadajesz brzmi zapewne: jak stworzyć stronę internetową? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być skomplikowana, ale wbrew panującej opinii, stworzenie prostej strony internetowej nie jest wcale tak skomplikowane. Musisz tylko wiedzieć jak się do tego zabrać.

Oczywiście aby stronę opublikować w Internecie będziesz musiał zadbać o domenę i hosting, ale to zostanie jeszcze omówione na naszym blogu w osobnym wpisie głębiej i bardziej szczegółowo.

Wróćmy jednak go głównego tematu – jakie masz możliwości na stworzenie strony internetowej?

  • Napisanie strony internetowej samodzielnie (wymagana znajomość języków HTML, PHP itp.)

  • Użycie kreatora stron internetowych

  • Zlecenie przygotowania strony specjalistom

Każda z tych opcji posiada ma swoje wady i zalety; a to, którą z nich wybierzemy, zależy w głównej mierze od posiadanych przez nas umiejętności i czasu, którym dysponujemy. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci dowiedzieć się, jak stworzyć stronę internetową, a także wybrać najlepszą dla Ciebie metodę.

Wariant pierwszy – napisanie strony internetowej

Żeby móc stworzyć stronę internetową samemu, bez pomocy z zewnątrz, potrzebna nam będzie przed wszystkim znajomość języków (przynajmniej HTML i CSS do stron statycznych, strony pobierające dynamicznie treści z bazy danych są znacznie bardziej skomplikowane). Do stworzenia takiej strony nie będzie nam nawet potrzebny żaden specjalistyczny program – wystarczy zwykły windowsowy Notatnik. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach jakie z tego wynikną tj. brak sprawdzenia składni, błędów itp.

Warto pamiętać, że w wypadku ręcznego pisania strony internetowej (przy znajomości tylko podstaw technologii webowych) ciężko będzie osiągnąć poziom porównywalny do stron przygotowywanych w kreatorach, bądź przez ludzi zajmujących się tworzeniem stron profesjonalnie. Żeby odpowiednio „ułożyć” stronę należy wcześniej wspomniane języki opanować i umieć je odpowiednio wykorzystywać. A bez posiadania specjalistycznej wiedzy może być to problematyczne i czasochłonne.

Prosta strona internetowa utworzona w podstawowym HTML-u jest najtańszym, ale za to najmniej efektywnym sposobem na stworzenie swojej własnej strony internetowej.

Wariant drugi – użycie kreatora stron internetowych

Jest to metoda pozwalająca na stworzenie pełniejszej i bardziej funkcjonalnej strony, niż pisanie kodu samemu. W tym wypadku możesz skorzystać z gotowych szablonów, działających w oparciu o systemy zarządzania treścią – CMS. Ważne jest by wybrać odpowiadający nam moduł i skonfigurować go odpowiednio pod naszą stronę.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba znać żadnego języka programowania, gdyż wszystko za nas koduje kreator. Dzięki zainstalowaniu modułu zyskujemy dostęp do szeregu narzędzi, które pozwalają nam na dostosowanie strony pod nasze potrzeby. Warto pamiętać o stworzeniu strony internetowej w wersji odpowiedniej do przeglądania na urządzeniach mobilnych, skąd pochodzi obecnie bardzo duża ilość wejść na strony.

Kreatory stron internetowych posiadają intuicyjne interfejsy które ułatwiają zarządzanie treścią przez co pisanie artykułów, a dodawanie do nich nowych funkcji jest wręcz banalnie proste. Najpopularniejszymi obecnie systemami CMS są WordPress, Joomla czy Drupal. Każdy z nich posiada olbrzymią bazę gotowych do instalacji modułów, które wzbogacą naszą stronę o nowe możliwości.

Mnogość funkcji w kreatorach stron może z drugiej strony przerażać zwykłych użytkowników, chcących stworzyć stronę internetową. Zaznajomienie się z dostępnymi funkcjami i opanowanie ich również może zająć sporą ilość czasu, który można przecież poświęcić na tworzenie atrakcyjnych treści na stronie – czyli sprawienie, by strona przynosiła nam zyski. Odpowiednie skonfigurowanie systemu CMS do rodzaju strony odgrywa bardzo istotną rolę. Nieumiejętne wykonanie może skutkować błędami w wyświetlaniu strony na urządzeniach potencjalnych odbiorców. W takiej sytuacji pomoc osób obeznanych z kreatorami wydaje się nieoceniona.

Warto też pamiętać, że korzystając z darmowych szablonów – korzystamy z rozwiązań, które mogą być wykorzystane na wielu innych stronach. Tworząc stronę z użyciem kreatora, możemy niestety zapomnieć o unikalności.

Wariant trzeci – zlecenie stworzenia strony specjalistom

Ostatnie rozwiązanie gwarantuje – w naszej opinii – najwyższy poziom wykonania. Zlecając stworzenie strony specjalistom, mamy pewność, że dostaniemy produkt unikalny, w stu procentach dostosowany do naszych wymagań, a przy tym z pewnością również zoptymalizowany technicznie. Profesjonalni projektanci stron internetowych są najczęściej na bieżąco z najnowszymi trendami, dzięki czemu  Twoja strona będzie nowoczesna, przejrzysta, czytelna i przyjazna dla użytkowników.

 

Warto pamiętać też o tym, że osoby, które na codzień zajmują się tworzeniem stron internetowych mają w tym bogate doświadczenie, w związku z czym często może się zdarzyć, że podpowiedzą Ci jakieś ciekawe rozwiązanie, które możesz zastosować na swojej stronie internetowej.

Wiesz już jak możesz stworzyć stronę internetową. Który wariant wybierzesz – to już zależy tylko od Ciebie. Przy ogromnych pokładach cierpliwości i samozaparcia, ładną i funkcjonalną stronę możemy stworzyć sami. Jednak jeśli zależy Ci na czasie i najwyższej jakości, proponujemy jednak zlecić to zadanie specjalistom. Wybierz mądrze i ciesz się swoją stroną marzeń!