Domena internetowa – Twój adres w sieci

ogólne

13 kwietnia 2018

Autor: Jarosław Sypko

Strona internetowa jest jak nieruchomość. Oznacza to, że ma ona swój adres, pod którym można ją znaleźć w Internecie. Z wpisu dotyczącym hostingu mogłeś dowiedzieć się, że strona musi mieć przydzielone swoje miejsce w sieci. Ale do tego miejsca należy jakoś trafić. Do tego służy właśnie domena internetowa. Nasz swoisty adres w sieci.

„Proszę przyjechać na 192.168.0.1!”

Każdy byt w internecie posiada już osobisty adres po którym jest rozpoznawany. Jest to numer IP pozwalający na identyfikację elementu w Internecie. Odnosi się on najczęściej do serwera na którym strona jest umieszczona. IP w wersji 4 (IPv4) składa się z ciągu cyfr przedzielonych kropkami, zaś wersji 6(IPv6) z ciągu cyfr i liter przedzielonych dwukropkami. Coś tu jednak nie gra, prawda? Przecież korzystając z internetu nie wpisujemy ciągu bezsensownych cyferek, tylko normalne słowa!

Przekierowanie zapytania ze słownego ciągu na adres IP jest właśnie zadaniem domeny internetowej. Domena internetowa, to słowny identyfikator adresu IP serwera, na którym znajduje się strona. Oczywiście możliwe jest posiadanie kilku domen kierujących na jedną witrynę. Jedna strona jest wtedy dostępna pod wieloma nazwami a więc jest łatwiej dostępna.

Jak więc to działa w praktyce? Spróbuj wpisać w pasek adresu 172.217.20.195, a następnie google.pl. Za każdym razem wyświetliłeś tę samą stronę! Magia?

Mojastrona.org /.pl/ .eu/.com/ .info

Z czego składa się nazwa domeny? Konstrukcja jest bardzo prosta. Pierwszy człon to nazwa naszej strony, pod jaką ma być znana internautom. Może to być np. nazwa firmy, tematyki serwisu, cokolwiek – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia (i dostępność domen). Natomiast drugi człon, rozszerzenie, jest odgórnie ustalony tj. wybiera się go z puli dostępnych adresów. Są to najczęściej skróty oznaczające region, państwo lub rodzaj działania np. „.pl” dla Polski, „.de” dla Niemiec, „.org” dla organizacji, „.eu” dla Unii Europejskiej lub „.com” pierwotnie używane dla przedsiębiorstw prowadzących działalność komercyjną (obecnie używaną przez ogół). Końcówki te są uznawane za domenę najwyższego poziomu w odróżnieniu do części poprzedzającej je.

Ciekawostką są końcówki często używane przez telewizję i radia tj. „.tv” i „.fm”. Wbrew przekonaniu nie oznaczają one odpowiednio telewizji i radia tylko odpowiednio Tuval (państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji) oraz Federację Mikronezji.

Strona2.strona1.pl

Cechą domen internetowych jest też możliwość tworzenia subdomen. Są one jak dzieci domeny głównej i używa się ich do tworzenia powiązanych stron lub danych wersji językowych. Przykładowo „pl.wikipedia.org” to polska wersja Wikipedii, gdzie „en.wikipedia.org” to jej angielska odsłona. Subdomeną jest tu przedrostek „pl” lub „en” powiązany z domeną główną tj. „wikipedia.org”.

Z subdomen chętnie korzystają też miasta. Łatwiej i przyjaźniej dla użytkowników jest przecież korzystać w ramach różnych serwisów w ramach jednej domeny globalnej, aniżeli spędzać czas zastanawiając się nad kolejną nazwą domeny. Przykładowo prościej korzystać z domen straz.wroclaw.pl, sport.wroclaw.pl, które działają w ramach głównej domeny wroclaw.pl, niż szukać treści pod adresami wroclawscystrazacy.pl, sportowcy-z-miasta-wroclaw.pl, itp.

Subdomeną określa się też przedrostek „www.” dodawany przed każdą stroną internetową, aczkolwiek odchodzi się już jego użytkowania.

Gdzie kupić domenę?

We wstępie porównałem domenę internetową do nieruchomości ze względu na adres. Jednak istnieje jeszcze jedno podobieństwo. Tak jak nieruchomość domenę należy wykupić i płacić za jej utrzymanie. Przy tworzeniu stron należy na początku sprawdzić dostępność domeny, pod którą chcemy zamieścić naszą stronę. Jeżeli interesująca nas będzie zajęta trzeba będzie pomyśleć nad synonimem, odmianą nazwy lub inną końcówką.

Firm oferujących wykupienie domeny jest wiele. Najpopularniejszymi w Polsce wydają się być www.nazwa.pl i www.home.pl. Cena domeny zależy również od końcówki. Na przykład w polskich firmach końcówka „.pl” może być droższa niż końcówka „.eu”.Zazwyczaj na pierwszy rok ważności domeny oferowany jest upust cenowy na tzw. „rozkręcenie” działalności.

Kupno domeny to obok wykupienia hostingu jedna z najważniejszych czynności do wykonania w procesie tworzenia i umieszczenia strony w internecie. Aby powiązać stronę internetową z wykupioną domeną należy ową nazwę wprowadzić do serwera DNS (ang. Domain Name System) znajdującym się na serwerze w którym zahostowana jest nasza witryna. Najczęściej zajmują się z tym z góry firmy oferujące hosting.

„Tam strona twoja gdzie domena twoja”

Myślę, że teraz już wiadomo, że domena to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, czynnik pozwalający na odnalezienie naszej strony w internecie. Bez dobrej nazwy nasz potencjalny z pewnością nie trafi do naszego serwisu. Tylko od nas zależy czy postawimy na naszej stronie odpowiednią dla niego tabliczkę z adresem.